#96 Mobilność i stabilność cz.17 – Functional Range Conditioning – FRC


 

Na dzisiaj przygotowałem dla Was wpis o kolejnym sposobie, który możecie zastosować w celu poprawy mobilności stawowej. Jest to metoda, której jestem zwolennikiem, biorąc pod uwagę schemat jej działania. Functional Range Conditioning (FRC) została stworzona przez dr. Andreo Spina, która z roku na rok zyskuje coraz to większą popularność, podobnie jak szkolenia z jej zakresu. Do końca roku zaplanowano jeszcze 15 szkoleń, z czego 10 odbędzie się w USA, 2 w Kanadzie i 3 w Europie (Niemcy, Anglia, Szwajcaria). Ciekawostką jest fakt, iż na pierwsze 5 szkoleń nie ma już wolnych miejsc, co mówi samo za siebie. Jest to nieco bardziej obszerny temat niż pozostałe przedstawione przeze mnie metody, więc postaram się przedstawić Wam to w możliwie skróconej wersji.

 

W ramach przypomnienia: możemy wyróżnić dwa zakresy ruchu: aktywny oraz pasywny (bierny). Pasywny zakres ruchu to ten, który osiągamy za pomocą sił zewnętrznych – prowadzenie ruchu przez inną osobę. Z drugiej strony, aktywny dotyczy tego zakresu, po którym możemy poruszać się w sposób aktywny, czyli za pomocą własnej siły mięśniowej. Główną ideą FRC jest poprawa aktywnego, użytkowego zakresu ruchu z jednoczesną poprawą mobilności stawu, siły i kontroli ze strony układu nerwowego.

 

Przy narastającym zmęczeniu, generowana siła w danym stawie stopniowo maleje, co powoduje utrudnienie w aktywnej kontroli zakresu ruchu. W tej sytuacji, Nasz możliwy największy zakres jest osiągalny tylko w sposób bierny, co jest bezużyteczne z perspektywy wzorców ruchowych używanych na korcie, boisku czy siłowni. Idąc dalej, kiedy te aktywne zakresy ruchu nie są wykorzystywane, tkanki w stawie nigdy nie nauczą się absorbować obciążeń w swoich maksymalnych długościach, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Poprzez specyficzny trening jesteśmy w stanie zamienić zakres bierny (nieużyteczny) na użyteczny – aktywny. Jest to możliwe poprzez wzrost siły, stabilności i kontroli nerwowej w nowych, zwiększonych zakresach ruchu.

 

Jakie korzyści daje Nam Functional Range Conditioning – FRC?

 

  • Mobilność & Elastyczność – na tym FRC skupia się najbardziej, czyli poprawie elastyczności z jednoczesną poprawą mobilności stawowej, o której już co nieco napisałem powyżej.
  • Siła/zdrowie tkanek w stawie – poprzez odpowiedni trening wymagający aktywnej pracy tkanek w maksymalnych zakresach ruchu, adaptują się one do pracy właśnie w tych zakresach. Nie tylko tkanka mięśniowa, ale również więzadła, ścięgna czy sama powięź „uczy” się funkcjonować w nowych warunkach, co przekłada się na siłę i odporność stawu na uszkodzenia mechaniczne.
  • Wzrost poziomu sportowego – wynika to z wyżej wymienionych i opisanych czynników.

 

Jako ostatnia rzecz w dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić Wam już bardzo popularne równanie, z którym warto się zapoznać. Znajdziecie je również na zamieszczonym zdjęciu wraz z twórcą metody FRC – dr. Andreo Spina:

 

Obciążenie > Tolerancja tkanek = Kontuzja

 

Obciążenie ≤ Tolerancja tkanek = Rehabilitacja

 

Tolerancja tkanek >> Obciążenie = Profilaktyka

 

Myślę, że w ramach wstępu przedstawiłem Wam podstawowe założenia i zastosowanie tej metody. W następnym wpisie nieco bardziej zgłębimy temat i wejdziemy już w sam schemat pracy w FRC.

 

Podsumowanie:

Functional Range Conditioning (FRC) to metoda, której głównym celem jest przekształcenie biernego (nieużytecznego) zakresu ruchu w stawach na zakres aktywny (funkcjonalny, użytkowy). Do korzyści płynących z zastosowania FRC możemy zaliczyć poprawę elastyczności z jednoczesną poprawą mobilności, wzrost siły i tolerancji obciążeń tkanek w stawie, co przekłada się na wzrost poziomu sportowego. FRC możemy zastosować zarówno w rehabilitacji, jak i w treningu sportowym.

 

Źródło:

https://functionalanatomyseminars.com/frc-details/

 

01 maja 2019

Pełna wersja wpisu ze zdjęciami dostępna na:

www.facebook.pl/Fizjotenis-Marcin-Filipowicz