#107 Poruszanie do boku na korcie – Lateral Movement cz.1
 Wstęp + statystyki
 

https://youtu.be/ELxxwNeHVcE

 

NOWA SERIA

Witajcie! Nadszedł czas na nową serię postów, które będą poświęcone poruszaniu się po korcie. Dlaczego akurat to zagadnienie? Odpowiednia praca nóg (footwork) jest kluczowym aspektem wpływającym na potencjał zawodnika, ponieważ aby wykonać uderzenie, najpierw musimy przyspieszyć w określone miejsce, efektywnie wyhamować, ustabilizować sylwetkę, wykonać uderzenie i następnie jak najszybciej wrócić do najbardziej optymalnego miejsca na korcie i zareagować na nadlatującą piłkę od zawodnika po drugiej stronie siatki. Nie zawsze jest to środek kortu, ponieważ np. w przypadku odgrywania przez Nas szerokiej piłki po krosie, otwieramy większy kąt przeciwnikowi do zagrania właśnie w tym samym kierunku, dlatego musimy brać to pod uwagę przy wyborze Naszej pozycji „gotowości” do następczej reakcji. Roger Federer bardzo często w swoich wywiadach podkreśla jak ważnym aspektem w jego grze jest odpowiedni footwork i to właśnie od niego zależy poziom jego gry.

 

JAK OGLĄDACIE MECZ TENISOWY?

W tej serii wpisów będę posługiwał się zebranymi przeze mnie materiałami podczas turnieju w Paryżu. Większość z Nas oglądając mecz tenisowy koncentruje swoją uwagę tylko na piłce. Jest to najbardziej widowiskowy sposób, lecz pokazuje Nam wyłącznie efekt końcowy całego procesu jakim jest uderzenie tenisowe. Sam moment kontakt piłki z rakietą (contact point) jest najważniejszym momentem pod kątem szans na powodzenie zagrania, lecz aby mieć możliwość wykorzystania tego ułamka sekundy (0,15-0,20 sec) musimy wcześniej wykonać dużo pracy w celu stworzenia sobie jak najlepszej pozycji do zagrania. Śledząc tylko piłkę przelatującą przez siatkę, pomijamy „pełen obraz” tego, co dzieje się na korcie. Z tego powodu przywiozłem z Paryża kilkadziesiąt pamiątek (materiałów) do późniejszej analizy w postaci filmików, dlatego na pewno zobaczycie je jeszcze kilkakrotnie w moich wpisach.

 

DLACZEGO DO BOKU?

Dlaczego zaczynam od poruszania się w kierunku bocznym? Z tego powodu, że aż 70% wszystkich ruchów na korcie odbywa się właśnie w tej płaszczyźnie. Idąc dalej 20% w przód oraz 10% w tył.

 

- 70% poruszania po korcie odbywa się do boku

- 20% kierunek przedni

- 10% kierunek tylny

 

Wyżej podana statystyka jest dla nas dobrą wskazówką treningową, ponieważ w przejrzysty sposób pokazuje, w jaki sposób powinniśmy planować trening i na ruchach w jakich płaszczyznach skupiać się najbardziej. Jak jesteśmy już w temacie statystyk to przytoczę Wam jeszcze kilka związanych z poruszaniem się po korcie (źródła na końcu wpisu):

 

  • Podczas meczu tenisowego zawodnicy wykonują średnio 300-1000 zmian kierunku biegu różnej intensywności
  • Podczas 4 rundy Australian Open 2019 między Tsitspasem a Federerem (4 wyrównane sety), Tsitsipas wykonał aż 172 zmiany kierunku biegu na wysokiej intensywności
  • Rozwijane prędkości na korcie:

- 79% czasu trwania spotkania tenisiści poruszają się z prędkością 0-7 km/h - co nie znaczy, że tenis to wolny sport, lecz znaczy tyle iż dominują w nim bardzo dynamiczne ruchy, zmiany kierunków, przyspieszenia i hamowania.

- 17% - 7-12km/h,

- 3% - 12.01-18 km/h

- 0,3% - 18.01-24 km/h (dane zbierane podczas zawodów ATP Futures)

  • 75-80% poruszania się po korcie odbywa się na przestrzeni 3m od środka kortu
  • Ciekawostką jest również fakt, że w danym badaniu zawodnicy serwujący pokonywali średnio 5.2m podczas jednej wymiany, a zawodnicy returnujący – 7.7m, co może potwierdzać wcześniejsze hipotezy o większych odległościach pokonywanych przez tenisistów returnujących w perspektywie jednej wymiany i gema.  

 

Z wyżej wymienionych danych chciałbym jeszcze nieco powiedzieć o tych dotyczących poszczególnych zakresów prędkości, ponieważ istnieje przekonanie, że zawsze na korcie powinniśmy poruszać się najszybciej jak to możliwe, a nie jest to do końca prawda. Biorąc pod uwagę, że aż 75-80% startów odbywa się na przestrzeni tylko 3 metrów od środka kortu, znacznie bardziej praktycznym określeniem niż najszybsze możliwe przemieszczanie po korcie wydaje się być poruszanie z OPTYMALNĄ PRĘDKOŚCIĄ. Wspominam już o tym w 1 części serii, ponieważ w następnych wpisach owe zagadnienie będzie się systematycznie przewijało.

 

SPOSOBY PORUSZANIA SIĘ DO BOKU

Możemy wyróżnić 2 podstawowe sposoby przemieszczania się w kierunku bocznym na korcie i jest to krok skrzyżny (crossover step) oraz krok odstawno-dostawny (side step). Dodatkowo krok skrzyżny możemy podzielić na krok skrzyżny przodem, tyłem oraz przodem rotacją tułowia (przykłady na filmiku).

  • Krok skrzyżny przedni (0:22-0:50) – noga wykonująca ruch przechodzi przed nogą podporową – zdecydowana większość kroków skrzyżnych, dlatego to na nim skupię się w następnym wpisie
  • Krok skrzyżny tylny (0:56-1:10) – noga wykonująca ruch przechodzi za nogą podporową – sytuacja występuje stosunkowo rzadko, najczęściej w przypadku odgrywania defensywnego slajsa i szybkiego powrotu w kierunku środka kortu patrz. Federer, Dimitrov
  • Krok skrzyżny przodem z rotacją tułowia (0:50-0:55) – charakterystyczny w sytuacji, w której konieczny jest możliwie najszybszy powrót w kierunku środka kortu, często jest to sytuacja, w której po odegraniu piłki zawodnik praktycznie „w ciemno” biegnie na drugą stronę kortu.

Wybór odpowiedniego wariantu pracy nóg zależy od sytuacji, ponieważ jeśli chcemy jak najszybciej pokonać dłuższy dystans to wybierzemy krok skrzyżny, natomiast jeśli mamy do pokonania mniejszą odległość i mniej czasu na ustawienie to wykorzystamy krok odstawno-dostawny.

 

ROZKŁAD JAZDY

W następnym wpisie przedstawię 5, moim zdaniem najbardziej powszechnych błędów technicznych występujących podczas kroku skrzyżnego na przykładzie najlepszych tenisistów na świecie oraz mojej demonstracji z dokładnym wyjaśnieniem ich przyczyny, skutku oraz prawidłową demonstracją. Następnie poświęcę na każdy z wcześniej wyszczególnionych błędów jeden wpis, w którym będziecie mogli znaleźć moje propozycje ćwiczeń korekcyjnych.

 

PODSUMOWANIE

70% poruszania po korcie odbywa się w kierunku bocznym. W tym przypadku możemy wykorzystać krok odstawno-dostawny lub skrzyżny, który dodatkowe dzieli się na przedni, przedni z rotacją tułowia i tylny. Większość czasu na korcie poruszamy się z optymalną prędkością na przestrzeni 3 metrów od środka kortu.

21 listopada 2019

Pełna wersja wpisu ze zdjęciami dostępna na:

www.facebook.pl/Fizjotenis-Marcin-Filipowicz